سیستم آب شیرین‌کن و آب گرم‌کن‌ خورشیدی در کشور طراحی و ساخته ‌شدوی با بیان این که در تحقیقات این پروژه در مراحل آزمایشگاهی با موفقیت انجام شد، تصریح کرد: در مراحل بعدی و برای اجرایی کردن این طرح به سمت جذب حمایت‌ سازمان‌های مختلف برای تجاری‌سازی سیستم‌های ترکیبی آب گرم‌کن – آب شیرین کن‌های خورشیدی حرکت کردیم به گونه‌ای که موفق به طراحی و راه‌اندازی این دستگاه‌ها در ظرفیت‌های مختلف خانگی به ظرفیت30 تا 40 لیتر در روز و روستایی با جمعیت 200 نفر شدیم .

ضامن افزود: نخستین نمونه سیستم ترکیبی آب گرم‌کن و آب شیرین‌کن‌های خورشیدی را در یکی از روستاهای استان قم ساخته و در سال 89 به اجرا درآوردیم. این دستگاه می‌تواند روزانه 500 لیتر آب شیرین و سه هزار لیتر آب گرم تولید کند.

همچنین همزمان با این پروژه چندین پروژه دیگر در مناطقی مانند عسلویه و برخی روستاهای خراسان جنوبی به اجرا درآوردیم.

وی با اشاره به این که نخستین نمونه‌ تجاری این سیستم‌های ترکیبی در ماه‌های آتی ساخته می‌شود، خاطرنشان کرد: آب گرم کن - آب شیرین‌کن‌ خورشیدی سیستمی ‌است که با توجه به شرایط اقلیمی ایران و ویژه‌ مناطق کویری ساخته شده و می‌تواند کاربردهایی مانند تامین آب گرم و شیرین روستاهای کویری، تامین آب گرم و شیرین کمپ‌ها و اردوهای نظامی که درمناطق مختلف ایران برگزار می‌شود، داشته باشد.

عضو هیات علمی پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی با بیان این که با استفاده از این سیستم می‌توان از تمامی آب‌های طبیعی مانند رودخانه‌ها، آب شیرین و گرم را به صورت همزمان تامین کرد، گفت: این دستگاه برای شیرین سازی آب از رطوبت‌زنی و رطوبت زدایی از طریق هوا استفاده می‌کند و در واقع با بخار کردن آب ورودی و نهایتا تبدیل آن به مایع از طریق رطوبت‌زدایی به تهیه آب شیرین می‌پردازد. همچنین در این سیستم هرچه میزان دمای آب ورودی افزایش یابد تولید نیز افزایش پیدا می‌کند.

وی درباره چگونکی شیرین سازی آب در این دستگاه تصریح کرد: این آب شیرین کن‌ها پس از گرم شدن آب در سلول‌های پنل‌های خورشیدی، آب را به داخل ستونی که از آکنه‌ها پرشده انتقال می‌دهند تا سطح تماس فاز گاز و مایع و همچنین نرخ تبخیر آب گرم شده با عبور از پکینگ‌ها، وزیدن باد و جابه جایی طبیعی و اجباری هوا افزایش یابد سپس هوای مرطوب شده را به قسمت دوم دستگاه منتقل می‌کند تا با رطوبت زدایی به هدف نهایی که تأمین آب شیرین است دست یابیم.

عضو هیات علمی پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی ایران در گفت‌و‌گو با ایسنا افزود: در مرحله دوم درصدد گرفتن رطوبتی که با هوا آمیخته و به بخار تبدیل شده هستیم چرا که املاح موجود در آب به هنگام تبخیر نمی‌توانند با بخار همراه شده و نهایتا نمک‌ها و املاح کلسیمی مضر به دلیل سنگین بودن به مرحله دوم انتقال نمی‌یابند، سپس با عبور بخار هوا از روی صفحات کندانسور و خنک شدن این هوای گرم و مرطوب شاهد تبدیل آن‌ها به شبنم‌ها و چکیدن آن‌ها به صورت مایع به کف این دستگاه هستیم که حاصل این فرآیند آب مقطری است که با افزودن برخی از املاح طبیعی قابل شرب است.

ضامن اضافه کرد: دمای آب خروجی این سیستم بین 60 تا 70 درجه سانتی‌گراد است که با توجه به نوع کاربری این سیستم می‌تواند همزمان آب شیرین و گرم را تامین کند و در حداقل 9 ماه از سال کاربرد داشته باشد اما در سه ماه فصل زمستان نیاز به سیستم پشتیبان داریم.

وی در پایان با اشاره به حداقل بودن دور ریز آب در این سیستم به عنوان یکی از ویژگی‌های آن نسبت به نمونه‌های مشابه خارجی عنوان کرد: این سیستم می‌تواند در شرایط جوی نامناسب (ابری) تا دو روز آب گرم را ذخیره کند اما پس از آن و در صورت تداوم این شرایط جوی سیستم به صورت خودکار از روند تولید خارج می‌شود.


/ 0 نظر / 44 بازدید